Pàgina d'inici > Noticies > Església de Barcelona > Cardenal Omella

Omella obtindrà el títol de Santa Creu de Jerusalem

L'arquebisbe de Barcelona rebrà el títol a la basílica de Roma aquest 21 de gener acompanyat de molts representants de l'Església del nostre país

Aquest diumenge 21 de gener de 2018, a les 11 hores, el cardenal Joan Josep Omella, arquebisbe de Barcelona, prendrà possessió del títol de Santa Creu de Jerusalem, a la Basílica de Santa Creu de Jerusalem, a Roma.

El passat 15 de gener de 2018, ho va fer públic l’Oficina de Celebracions Litúrgiques del Sant Pare.

El papa Francesc va crear cardenal Joan Josep Omella el 28 de juny de 2017. El títol cardenalici de Santa Creu de Jerusalem (Santa Croce in Gerusalemme) va ser instaurat entorn de l’any 600 pel papa Gregori I per reemplaçar al títol de Sant Nicomede in Via Nomentana que havia estat eliminat.

Durant el pontificat d’Alexandre III el títol es va adjuntar a la Basílica de Sant Llorenç extramurs.

El cardenal Joan Josep Omella va néixer a la localitat de Queretes, província de Terol i arxidiòcesi de Saragossa, el 21 d’abril de 1946. Va estudiar al Seminari de Saragossa i en centres de formació dels Pares Blancs a Lovaina i Jerusalem. El 20 de setembre de 1970 va rebre l’ordenació sacerdotal. En el seu ministeri sacerdotal, va treballar com a Coadjutor i com a Rector i entre 1990 i 1996 com a Vicari Episcopal a la diòcesi de Saragossa. Durant un any va ser missioner al Zaire.

Càrrecs pastorals

El 15 de juliol de 1996 va ser nomenat bisbe auxiliar de Saragossa. Va ser ordenat bisbe el 22 de setembre d’aquest mateix any. El 27 d’octubre de 1999 va ser nomenat bisbe de la diòcesi de Barbastre-Montsó, de la qual va prendre possessió el 12 de desembre de 1999. Entre el 24 d’agost de 2001 i el 19 de desembre de 2003 va ser administrador apostòlic d’Osca i entre el 19 d’octubre de 2001 i el 19 de desembre de 2003, també administrador apostòlic de Jaca. El dia 8 d’abril de 2004 és nomenat bisbe de la diòcesi de Calahorra i La Calzada-Logronyo. Va prendre possessió de la diòcesi el 29 de maig del mateix any. El 6 de novembre de 2015 va fer públic el seu nomenament com a arquebisbe de Barcelona, seu de la qual va prendre possessió el 26 de desembre del mateix any.

Membre de la Congregació per als Bisbes des de novembre de 2014, després de ser renovat al desembre de 2017. El 23 de desembre de 2017, el Sant Pare el va nomenar també membre del Tribunal Suprem de la Signatura Apostòlica.

T'interessarà ...